ISO 16949 Uygulanması

SİTE HARİTASIİNSAN KAYNAKLARIHAKKIMIZDAANASAYFA
ISO 16949 Kalite Yönetim Sisteminin Uygulanması

Hangi yönetim standardının benimseneceğinin tespit edilmesi; Farklı otomobil üreticileri farklı gerekliliklere sahip olacaktır.

ISO/TS 16949:2002, mevcut ABD, Alman, Fransız ve İtalyan otomotiv kalite sistem gerekliliklerini düzene sokarken, dünyanın her yanındaki tüm otomobil üreticileri tarafından benimsenmesi gereken bir zorunluluk değildir.

Dolayısıyla, süreçteki ilk asama, sistem belgesi bakımından müşterinizin ne istediğinin tespit edilmesidir.

iso 16949 kaliteStandardın Satın Alınması; Başvurunuzu hazırlamaya başlamadan önce standardın bir nüshasına ihtiyacınız olacaktır. Bunu okumalı ve içeriğini anlamalısınız.

Destek literatürünün ve yazılımının gözden geçirilmesi; Bir kalite yönetim sistemini anlamanıza, uygulamanıza ve belgelenmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış çok sayıda kalite yayınları ve yazılım araçları bulunmaktadır.

Bir takim oluşturulması ve stratejinizin belirlenmesi; Üst yönetimle birlikte organizasyonsal stratejinizi hazırlayarak uygulama sürecinin tamamına başlangıç yapmalısınız. KYS'nin öncelikli sorumluluğu üst yönetimdedir, üst yönetim sürecin basından itibaren olaya dahil olması büyük önem arz etmektedir.

Eğitimin Dikkate Alınması; İster kalite yönetim sistemini uygulamaya çalışan bir Kalite Müdürü, isterseniz kalite bilincinizi arttırmaya çalışan bir yönetici olun, mevcut bazi örnek uygulamalar ve eğitimler bulunmaktadır.

Danışmanlık Opsiyonlarının Gözden Geçirilmesi; Kalite yönetim sisteminizi en iyi nasıl uygulayacağınız konusunda bağımsız danışmanlardan tavsiye alabilirsiniz. Bu danışmanların bir QMS uygulaması konusunda deneyimleri olacaktır ve masraf yaratan hatalardan sakınmanızı sağlayabileceklerdir.

Belgelendirme kurumunun seçilmesi; Belgelendirme kurumu, kalite yönetim sisteminizin etkinliğini gelip değerlendiren ve standardın gerekliliklerine uygunlumun tespit edilmesi durumunda belge veren 3. taraftır. Piyasada faaliyet gösteren birçok belgelendirme kurumu olmasından dolayı bir tanesinin seçilmesi oldukça zor bir konu olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında endüstriyel deneyim, coğrafik kapsam, fiyat ve sunulan hizmet kalitesi yer almaktadır. Anahtar önem taşıyan husus, sizin gerekliliklerinize en iyi yanıt verecek belgelendirme kurumunu bulmaktır.

Bir kalite kitapçığının geliştirilmesi; Kalite el kitabi, kalite yöntem sistemi dahilinde isletmek istediğiniz, amacınızın genel hatlarını belirleyen yüksek öneme sahip bir belgedir. Niçin is yaptığınızın, amaçlarınızın ne olduğunun, standardı nasıl uyguladığınızın ve isinizin nasıl islediğinin ana hatlarını belirler.

Destek dokümantasyonunun geliştirilmesi; Bu, kalite el kitabini destekleyici tipik bir prosedür kılavuz kitabidir. Oldukça basit bir şekilde, bir görevi yerine getirmek için ne yaptığınızı tanımlar. Kimin ne yaptığını, hangi sırada ve hangi standarda göre yaptığını açıklar.

Kalite Yönetim Sisteminizin Uygulamaya Geçilmesi; Uygulamada anahtar husus iletişim ve eğitimdir. Uygulama aşaması süresince herkes, prosedürlere göre çalışır ve yaptığınızı söylediğiniz şeyi yaptığınızı kanıtlayan ve gösteren kayıtları tutar.

Ön tetkikin dikkate alınması; Belgelendirme kurumunuz tarafından yapılacak bir ön tetkik ve sonuçlarının uygulanması süreci, kalite sisteminin uygulanmasında yaklaşık 6 haftalık bir zaman alır. Ön tetkikin amacı standarda uymayan, majör uygunsuzluk olabilecek alanları tanımlamaktır. Bu, belgelendirme tetkikinden önce bu tür uygun olmayan alanları düzeltmenize olanak tanır.

Belgelendirme Tetkiki; Belgelendirme tetkiki seçtiğiniz belgelendirme kurumu tarafından yapılacaktır. Bu noktada, belgelendirme kurumu KYS'nizi gözden geçirecek ve belgelenme için önerilip önerilemeyeceğinizi tespit edecektir..

Sürekli değerlendirme; Sertifikaniz verildikten sonra, basarinizin reklamını yapmaya ve isinizi ilerletmeye başlayabilirsiniz. Kaydınızın devamlılığını sağlamak için tek ihtiyacınız olan şey kalite sisteminizi kullanmaya devam etmenizdir. Bu durum, Kalite Sisteminizin standardın gerekliliklerini yerine getirmeye devam edip etmediğini tespit açısından belgelendirme kurumunuz tarafından periyodik olarak kontrol edilecektir.

 

ISO 16949

ISO 16949 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 16949 Sisteminin Uygulanması
ISO 16949 Önemli Tanımlar
ISO 16949'un Faydaları Maddeleri
ISO belgelendirme
AnasayfaI DanışmanlıkI EğitimI KurumsalI KariyerI ReferanslarI İletişim
Tel: 0 216 457 64 74   Fax:0 216 457 66 24  Web: www.standartkalite.com

Powered By Optimizasyon.Net

English ISO 9001 Quality Management